Brazilia a învins Spania, scor 2-1, în marea finală de fotbal de la Jocurile Olimpice din Japonia.

După cele 90 de minute de timp regulamentar, scorul a fost 1-1. Brazilia putea deschide scorul în minutul 38, însă Richarlison a executat peste poartă o lovitură de la 11 metri. În prelungirile primei reprize, Cunha a făcut 1-0 pentru sud-americani. Spaniolii au intrat mai curajoși în meci după pauză și au egalat situația pe tabela de marcaj în minutul 61, prin Oyarzabal. În minutul 108, Malcom a stabilit scorul final și a adus al doilea titlu olimpic consecutiv pentru Brazilia, după performanța din 2016, de la Rio de Janeiro.

Credit imagine: Getty Images