Hușana Huși a obținut trei puncte de aur în fața celei de a doua echipe a FC Botoșani.

Echipa antrenată de Cătălin Nicolau a înscris golul victoriei în prelungiri, prin Sergiu Gârdea (min.90+2), după ce a egalat în debutul reprizei a doua, prin Cătălin Solomon (min.50).

Meciul a fost plăcut, peste nivelul ligii a treia, cu faze de gol la ambele porți.

În prima repriză, hușenii au avut trei mari ocazii de gol, însă tabela a fost modificată de Botoșani, prin Adrian Chică Roșă (min.18).

Oaspeții au avut și o lovitură de la 11 m, însă portarul Hușanei, Bogda Miron, s-a aflat în zi de grație, blocând cel de-al doilea gol al botoșănenilor-vezi VIDEO.

Miron poate fi declarat eroul partidei, în partea a doua mai având încă trei parade magice, reușind să păstreze scorul de 1-1.

În prelungiri, Hușana dă lovitura de grație, după ce preț de jumătate de oră a evoluat în superioritate, marcând pentru 2-1, cele trei puncte urcând formația hușeană pe locul 10 în seria 1 a Ligii a 3-a, cu 7 puncte.

Articolul precedentVasluianul Vasile Mogoș, convocat, în premieră, la națională
Articolul următorViorica Dăncilă, la Huși: ”Vineri vom avea rectificare bugetară!”