Andrei Micu, de la CS ”Viitorul” Vaslui, a fost performerul celei de a doua ediții a Cupei ”Podul Înalt” la aruncări.

Sportivul pregătit de profesorul Laurențiu Maxim a avut o aruncare de invidiat la ciocan, de 72,39 m, câștigând detașat competiția la juniori 1.

A fost și cea mai bună performanță din toată competiția, ce s-a desfășurat la baza sportivă a CS ”Viitorul” Vaslui.

Concursul poate fi considerat cel mai puternic de gen din țară, fiind prezenți 200 de sportivi, unii fiind și componenți ai loturilor naționale.

Cupa ”Podul Înalt” a fost organizată de CS ”Viitorul”, în parteneriat cu Direcția Județeană de Sport și Tineret și Federația Română de Atletism.

Competiția a cuprins patru probe: ciocan, greutate, suliță și disc, participând atât fete, cât și băieți.

Au fost în total șase categorii de vârstă, copii, juniori 1, 2 și 3, tineret și seniori.

CS “Viitorul” Vaslui a avut concurenți la toate categoriile de vârstă.