9 SCANERE DE MĂRFURI, PÂNĂ LA FINALUL ANULUI, ÎN VĂMILE DIN ROMÂNIA

9 SCANERE DE MĂRFURI, PÂNĂ LA FINALUL ANULUI, ÎN VĂMILE DIN ROMÂNIA
Anunţul a fost făcut de ministrul Finanţelor, Marcel Boloş
Nouă scanere de mărfuri vor fi funcţionale, până la sfârşitul anului, în vămile din România.
Anunţul a fost făcut de ministrul finanţelor, Marcel Boloş, şi vine în contextul discuţiilor pe care acesta le-a avut ieri cu echipa de la Autoritatea Vamală Română despre stadiul celor mai importante proiecte de combatere a contrabandei şi a evaziunii fiscale.
Într-o postare pe Facebook, Marcel Boloş a precizat că, pe lângă dispozitivele din vămile Albiţa - Vaslui şi Giurgiuleşti - Galaţi, până la finalul verii va exista un scaner funcţional şi la Siret, în nordul ţării.
Introducerea acestor sisteme de scanare autovehicule şi containere a fost cerută insistent de Comisia Europeană pe motiv că securizarea frontierelor este o obligaţie a fiecărui stat membru
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 10:37 - Report uriaș la Loto 6/49: peste 3,7 milioane de euro în joc la tragerile de joi
- 10:33 - Lovitură pentru industria păcănelelor: încă un oraș din România scoate jocurile de noroc din cartiere
- 09:46 - Trump și Putin, discuție de peste o oră: armistițiu-surpriză propus de Rusia chiar de Ziua Victoriei
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News













