VIDEO. Tren rămas fără frâne în Stația CFR Bârlad

cfr2
Trenul interregio 1661, care asigură transportul de călători pe ruta București Nord - Iași, a rămas duminică dimineață fără frâne chiar în Stația CFR Bârlad. Din cauza defecțiunii, garnitura a oprit la aproximativ 300 de metri de gara plină cu călători.
Din fericire, defecțiunea s-a produs în momentul în care trenul plin cu pasageri se afla în procedura de oprire în Stație, deci la o viteză mult mai mică față de cea de rulare și astfel viața călătorilor nu a fost pusă în pericol.Călătorii aflați pe peron au privit mirați în primă fază garnitura care nu a dat semne că oprește în stație și imediat au asaltat casele de bilete și biroul de informații pentru a cere explicații. Pasagerilor li s-a spus că, probabil, locomotiva a avut probleme la sistemul de frânare.În cele din urmă cele trei vagoane care compun trenul
interregio București Nord - Iași,
au fost atașate
trenului regio Bârlad - Iași,
care a plecat în jurul orei 12:30. Și locomotiva cu probleme a fost integrată în garnitura respectivă și tractată până la Iași.Conform procedurilor, locomotiva care s-a defectat va fi supusă unei expertize pentru a se stabili cu exactitate cauzele defecțiunii. Mecanicul care o operează a spus că în cei 30 de ani de experiență nu i s-a mai întâmplat ceva similar.Am încercat să contactăm CFR Călători pentru un punct de vedere, însă la numărul afișat pe website-ul instituției nu ne-a răspuns nimeni.https://www.youtube.com/watch?v=RQu7ukMpg7s&feature=youtu.be
ACTUALIZARE.
Ulterior, pe site-ul www1.cfrcalatori.ro a fost postat un comunicat de presă referitor la incidentul produs duminică, 9 septembrie a.c., în stația Bârlad, pe care îl redăm integral:
„9 septembrie 2018
Astazi, 9 septembrie, trenul IR 1661 care circula pe ruta Bucuresti – Iasi si care avea prevazuta oprire in statia Barlad a trecut de statie fara sa opreasca.
Urmeaza ca o comisie de cercetare sa analizeze cauzele care au condus la aceasta situatie.
Calatorii nu au fost pusi in pericol.
Ulterior, dupa verificarile preliminare, trenul si-a reluat circulatia in conditii de siguranta, in compunerea trenului Regio 6401, cu opriri in toate statiile pe distanta Barlad – Iasi pentru preluarea si debarcarea pasagerilor.”
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News














