Culisele Puterii | Miron Mitrea, reacție după ce Ungaria ar putea ieși din UE: Polonezii l-au părăsit pe Viktor Orban din cauza poziției lui pro-Putin

Culisele Puterii | Miron Mitrea, reacție după ce Ungaria ar putea ieși din UE: Polonezii l-au părăsit pe Viktor Orban din cauza poziției lui pro-Putin
Miron Mitrea a comentat scandalul momentului - Ungaria ar putea părăsi Uniunea Europeană
Miron Mitrea a comentat scandalul momentului - Ungaria ar putea părăsi Uniunea Europeană. Analistul politic a afirmat, la Realitatea PLUS, că polonezii l-au părăsit pe premierul Ungariei, Viktor Orban, din cauza poziției lui pro-Putin.
„Viktor Orban s-a mișcat destul de bine ca să fie ales din nou prim-ministru în Ungaria. Pentru Ungaria nu s-a mișcat prea grozav dacă ne uităm la traseul veniturilor populației în ultimii 15 ani, de când e el șef pe acolo. Au fost creșteri, dar nu semnificative. Ca să ajungă prim-ministru, da, s-a mișcat bine, a făcut pe eroul Ungariei și a reușit să ia voturi. A fost populist și a luat voturi, mai departe se cam încurcă, când e vorba de politica externă și de poziția Ungariei. A fost foarte vehement. Polonezii l-au părăsit din cauza poziției lui pro-Putin. El spune că nu e pro-Rusia, e pro-Ungaria. Într-un război, este foarte bine să fii neutru, să taci din gură. De multe ori, neutralitatea costă foarte mult, mai mult decât participarea.
Viktor Orban a fost foarte multă vreme vocal, a făcut numai ce a vrut el și i-a mers. În ultima vreme, nu prea mai există lideri puternici în UE. Orban e dus, din păcate, într-o direcție greșită. Faptul că o țară reușește să fie dependentă de o sursă de aprovizionare cu energie este o politică proastă. Orban nu cred că se gândește să iasă, cred că este vorba de un șantaj la Bruxelles”, a precizat Miron Mitrea la Realitatea PLUS.
Citește și:
- 15:05 - Nicușor Dan, victimă în propriul anturaj? Ion Cristoiu explică cine i-a „vândut” președintelui iluzia unui succes american
- 11:35 - „Prim-ministrul” Nicușor Dan și rezista de la Externe, gafe pe linie
- 11:24 - Atac cu drone și rachete asupra unei uzine strategice din Rusia
- 10:59 - Marco Rubio ar putea veni la București în acest an - SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News











