Advertising
Minorii cooptați prin rețele sociale și jocuri online pentru a comite acte de violență în Ucraina

Peste o sută de copii au fost racolați de persoane din Federația Rusă
Scris deRealitatea de Vaslui
Publicat25 feb. 2026, 11:31
Sursărealitatea.net
Peste o sută de copii au fost racolați de persoane din Federația Rusă pentru a fi determinați să comită atentate pe teritoriul Ucrainei, a declarat ministrul Afacerilor Interne, Ihor Klymenko. Minorii sunt cooptați prin rețele sociale sau jocuri online și sunt folosiți, cel mai adesea, pentru incendierea mașinilor, clădirilor administrative sau pentru servicii de curierat.
Citește și
- 13:43Tudorel Toader aruncă în aer discuțiile pe legea salarizării: „Guvernul nu are capacitate juridică să trimită proiectul în Parlament!”
- 12:17Valeriu Munteanu (deputat AUR): „Proiectul Dianei Buzoianu privind captarea apei depășește Directiva europeană și poate deschide calea răspunderii penale pentru gospodarii care își sapă o fântână”
- 11:07Cristina Butură (deputat AUR): „Guvernul împinge sistemul sanitar în colaps, iar cei care salvează vieți sunt lăsați fără sprijin”
- 10:41Sorin Grindeanu, pe urmele legii salarizării:”Proiectul lipsește” -VIDEO
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News


























