Polo: România, debut cu dreptul la Campionatul European

Polo: România, debut cu dreptul la Campionatul European
Pe reprize scorul a fost 5-3, 4-2, 2-0 și 5-3
Naţionala României a învins duminică, Slovacia, scor 16-8, în primul meci din grupa D a Campionatului European de polo pe apă masculin, de la Belgrad.
Pe reprize scorul a fost 5-3, 4-2, 2-0 și 5-3.
Pentru România au marcat Alexandru Gheorghe 3 goluri, Vlad Georgescu 3, Darian Luncan 3, Nicolae Oanţă 2, Andrei Neamţu 2, Matei Luţescu, Tudor Fulea și Vancsik Levente, câte un gol fiecare.
Din echipa Slovaciei s-au remarcat Lukas Seman și Marek Tkac, cu câte două goluri fiecare.
În primul meci al zilei, tot în grupa D, Italia – Turcia, scor 19-8.
În următorul meci, jucătorii antrenați de Bogdan Rath vor întâlni Turcia, pe 13 ianuarie, de la ora 21:30.
Primele trei clasate din serie se vor califica în grupele principale, iar echipele de pe locul 4 vor juca meciuri de clasament final.
Obiectivul tricolorilor antrenaţi de Bogdan Rath este clasarea în primele 8 locuri, care asigură şi calificarea la Campionatul Mondial din 2027 (Budapesta).
Citește și:
- 16:12 - Surprize în echipa României pentru meciul cu Georgia. Gică Hagi a ales formula de start pentru debutul său pe banca „tricolorilor”
- 14:06 - Tenis. Sorana Cîrstea s-a oprit în sferturi la Roland Garros
- 08:12 - FC Voluntari învinge FC Hermannstadt cu 3-0 şi revine în Superligă după doi ani
- 07:56 - Gheorghe Hagi revine pe banca tehnică a naţionalei după 25 de ani. România întâlneşte, astăzi, Georgia la Tbilisi
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News












