O nouă sesiune a Programului "Rabla pentru electrocasnice"

O nouă sesiune a Programului "Rabla pentru electrocasnice"
Tanczos Barna a amintit de succesul programelor "Rabla Clasic" şi "Rabla Plus"
O nouă sesiune a Programului "Rabla pentru electrocasnice" va avea loc în luna decembrie. Bugetul alocat este de 34 milioane de lei, după cum a anunţat într-o conferinţă de presă, ministrul interimar al Mediului, Apelor şi Pădurilor, Tanczos Barna.
Ministrul a anunţat că, în acest an, vor mai fi lansate trei programe, respectiv unul pentru construcţia de staţii de încărcare a maşinilor electrice, un altul pentru instalarea de panouri fotovoltaice şi o sesiune dedicată pistelor de biciclete.
Tanczos Barna a amintit de succesul programelor "Rabla Clasic" şi "Rabla Plus" şi implicit, de sumele alocate, în creştere de la an la an.
În ceea ce priveşte programul privind creşterea eficienţei energetice a clădirilor, destinat autorităţilor publice locale, de la începutul anului au fost depuse peste 400 de proiecte, în valoare de un miliard de lei.
Conform lui Tanczos Barna, pentru anul 2002 va fi pregătit un calendar de lansare a programelor de mediu, pentru a exista predictibilitate mai mare pentru beneficiari.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










