Război în Ucraina - Toate bisericile vor fi închise de Paștele ortodox, iar slujbele anulate, pe 24 aprilie

Război în Ucraina - Toate bisericile vor fi închise de Paștele ortodox, iar slujbele anulate, pe 24 aprilie
Ucraina a decis că bisericile vor fi închise de Paștele ortodox, săptămâna viitoare.
Ucraina a decis că bisericile vor fi închise de Paștele ortodox, săptămâna viitoare.
Bisericile din Ucraina vor fi închise în timpul stării de asediu pentru Paștele Ortodox, care va avea loc duminică, 24 aprilie.
Anunțul a fost făcut de Poliția ucraineană, de Biserica Ortodoxă a Ucrainei și de Biserica Greco-Catolică din Ucraina.
Sfințirea coșurilor de Paște se va face în continuare, dar se va respecta și restricția impusă în timpul stării de asediu.
Slujbele de Paște, care urmau să aibă loc săptămâna viitoare, vor fi și ele anulate în timpul stării de asediu.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News














