ECONOMIA ROMÂNIEI, SUB LUPA FMI

ECONOMIA ROMÂNIEI, SUB LUPA FMI
Vizită crucială la București a experților internaționali
Săptămână de foc pentru guvernanți. O delegație a Fondului Monetar Internaţional (FMI) este așteptată la Bucureşti, în perioada 3-7 februarie. Vizita experților internaționali în țara noastră se suprapune cu perioada în care, în Parlament, se dezbate Legea bugetului pentru anul 2025.
"Echipa FMI se va întâlni cu reprezentanţi ai noului Guvern român şi ai Băncii Naţionale a României pentru a analiza recentele evoluţii financiare şi economice şi a actualiza perspectivele macroeconomice. Misiunea va fi condusă de Joong Shik Kang, care l-a înlocuit pe Jan Kees Martijn ca şef al misiunii FMI în România. Martijn a obţinut un nou post, în linie cu politicile interne ale FMI", au transmis reprezentanții FMI într-un comunicat.
Economia românească, în derivă? Răspunsul ministrului Finanțelor la întrebarea dacă România ar putea ajunge în categoria "junk"
Joong Shik Kang, de naţionalitate sud-coreeană, este în prezent şeful misiunii FMI în România şi Grecia. Anterior, el a fost şeful misiunii FMI în Hong Kong şi adjunct al şefului misiunii FMI în China. Anterior, el a fost asistentul directorului Departamentului Asia şi Pacific şi şef al misiunii FMI în Insulele Marshall. El a studiat economia la Universitatea din Seul şi are un doctorat în economie obţinut la Universitatea Wisconsin-Madison.
În prezent, România nu are în derulare un acord de finanțare cu Fondul Monetar Internațional, însă instituția financiară evaluează anual evoluția economiei românești, în baza consultărilor pe Articolul IV.
Consultările constituie un exercițiu de supraveghere care este obligatoriu pentru toate statele membre. Scopul consultărilor în baza Articolului IV este examinarea situației financiare și economice la nivel național și formularea unor recomandări generale referitoare la politicile monetare, politicile financiare și economice de urmat pentru asigurarea stabilității și a unei evoluții pozitive la nivelul economiei.
Citește și:
- 10:35 - Pensionarii din România, tot mai departe de un trai decent: pensia medie nu acoperă nici necesarul de bază
- 12:42 - Donald Trump, mesaj de ultimă oră: „O să fie pace prin forță!”
- 12:37 - Val de proteste la poarta lui Bolojan în perioada următoare
- 12:34 - Tarifele la apă şi canalizare în România, în martie 2026. Diferențele între județe sunt colosale
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News











