BĂSESCU, DESPRE CANDIDATURA LUI CRIN ANTONESCU: „I-A GĂSIT COALIȚIA SERVICIU”

BĂSESCU, DESPRE CANDIDATURA LUI CRIN ANTONESCU: „I-A GĂSIT COALIȚIA SERVICIU”
Fostul președinte Traian Băsescu a comentat, luni seară, candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale din mai 2025
Fostul președinte Traian Băsescu a comentat, luni seară, candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale din mai 2025, afirmând, ironic, că era timpul ca acesta să își găsească „un loc de muncă”, iar coaliția guvernamentală i-a oferit această oportunitate.
„N-aș vrea să mă pronunț, dar având în vedere vârsta lui Crin Antonescu, era timpul să-și găsească și el servici... I-a găsit coaliția. Atât pot să comentez de Crin Antonescu”, a declarat Băsescu.
Întrebat despre moțiunea de cenzură pe care AUR a anunțat-o după demisia lui Klaus Iohannis, Băsescu a declarat că nu crede că aceasta va trece, însă un eventual succes al moțiunii ar crea o criză politică majoră.
„Vă dați seama ce dezorientare ar fi cu privire la România, să ai și un guvern căzut, să n-ai nici președinte legitim? Ar fi un dezastru. Dacă rămânea Iohannis, putea să cadă Guvernul, nu era o problemă, era cel care trebuia să inițieze formarea unui nou guvern. Dar așa, cu președinte fără experiență... mă rog, se vor descurca”, a explicat fostul șef al statului la Digi24.
Băsescu a mai precizat că parlamentarii puterii vor fi mult mai solidari când vine vorba de moțiunea de cenzură, deoarece aceasta le-ar pune în pericol propriile funcții.
„Când a fost vorba de pielea lui Iohannis, au pus sub semnul întrebării solidaritatea în Parlament. La o moțiune de cenzură, cu certitudine vor fi mult mai solidari”, a concluzionat fostul președinte.
Citește și:
- 08:06 - Volodimir Zelenski: ”Europa trebuie să fie prezentă la negocierile cu Rusia, dar nu ca mediator”
- 08:00 - Anca Alexandrescu: ”Tomac nu are nicio șansă să ajungă cu guvernul în Parlament”
- 07:52 - Fost judecător CSM: „Nicușor Dan nu mai poate propune un tehnocrat. PSD are prima șansă la desemnarea premierului”
- 07:49 - Statele Unite au bombardat Iranul, după ce Teheranul a lansat rachete și drone spre bazele americane
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News












