CSM Vaslui a câștigat meciul cu CSM Alexandria, scor 27-23, obținând promovarea în Liga Națională.

Vasluienii au avut o primă repriză bună, chiar dacă adversara s-a ținut scai preț de mai bine de o jumătate de repriză.

Handbaliștii lui Bibirig s-au desprins la trei goluri, prima oară, în minutul 23, scor 9-6, însă au avut cu trei minute înainte de pauză un avans de cinci goluri, scor 11-6.

Din păcate, CSM Vaslui nu a ținut de avantaj și a intrat la vestiare cu un minim de trei goluri, scor 13-10.

Repriza a doua a fost mult mai disputată. Alexandria a dominat startul reprizei și a profitat din plin de greșelile din ofensivă ale vasluienilor, egalând la 18, aproape de jumătate reprizei.

Echipa antrenată de Bibirig s-a trezit condusă din minutul 46, scor 19-20, și a fost nevoie de o resuscitare, venită la timp, astfel că în minutul 53, formația vasluiană a revenit la conducere, scor 23-22.

Cu trei minute înainte de final, Vasluiul s-a desprins la trei goluri, 26-23, însă victoria a fost și mai dulce, după ce a pus capăt meciului cu un avans de patru goluri, scor 27-23.

O calificare muncită, însă care readuce Vasluiul în prim planul handbalului românesc, după numai un an de pauză.

Articolul precedentÎnvățați să salveze vieți: caravana SMURD „Fii pregătit” a oprit la Bârlad. FOTO&VIDEO