CSM Vaslui a intrat în careul de ași, pentru promovarea în Liga Națională de handbal masculin.

Formația vasluiană a câștigat și cel de-al doilea meci al turneului semifinal de la Brașov, după ce a învins la un singur gol diferență pe CS Medgidia, scor 25-24 (13-15).

Vasluienii au făcut un meci modest, cu multe mingi ratate și greșeli nepermise în apărare, astfel că la pauză s-au văzut conduși la două goluri, scor 13-15.

În partea a doua, handbaliștii pregătiți de Leonard Bibirig au intrat deciși să întoarcă rezultatul și au avut un prim sfert excelent, având un avans de trei goluri, scor 21-18.

Au urmat opt minute de ”secetă”, iar cu cinci minute înainte de final s-au văzut egalați, 22-22.

Vasluienii au marcat pentru 25-24, reușind să blocheze ultimele două mingi aruncate la poartă de către Medgidia, în ultimele 40 de secunde ale meciului.

O victorie muncită, care o califică pe CSM Vaslui la turneul final, unde are nevoie de o victorie în primul meci, pentru a obține promovarea în prima ligă.

Mâine, de la ora 12, are loc derby-ul grupei, între CSM Vaslui și CSM Reșița.

Articolul precedentUn bărbat din Băcani, în stare gravă după ce s-a răsturnat cu un tractor
Articolul următorDuminică, 5 mai, întreg ”Vasluiul pedalează”