CSM Vaslui a mai risipit un mit, obținând prima victorie în fața HC Dobrogea Sud Constanța. Vasluienii s-au impus într-un mod de-a dreptul spectaculos, Acatrinei aducând victoria din aruncare de la 7 m, la ultima fază a meciului, scor 26-25.

Formația vasluiană a dominat prima parte, aflându-se mai tot timpul la conducere, iar pauza a prins-o la adăpostul unui singur gol.

Din păcate, repriza a doua a avut o perioadă de aproape un sfert de oră dezastruoasă pentru handbaliștii pregătiți de Leonard Bibirig.

Aceștia nu au mai înscris preț de 12 minute, iar gazdele s-au distanțat de la 19-19 la 23-19.

La scorul de 24-20 au existat două momente de inspirație ale portarului Valentin Petrila, care a înscris dintr-o poartă în alta, reducând din diferență.

Cu câteva secunde înainte de fluierul final,Maksym Karamyshev a restabilit egalitatea, scor 25-25.

Constănțenii nu au limpezime pe ultimul atac, însă vasluienii își dau seama că pot obține un rezultat mare și scot o ultimă aruncare de la 7 m, fructificată de Acatrinei.

Victoria, scor 26-25, o aduce pe CSM Vaslui pe locul 7 în Liga Zimbrilor, cu 9 puncte.

Pentru vasluieni au marcat: Acatrinei 5, Khadkevich 3, Polocoșer 3, Amihăesi 3, Carali 3, Karamyshev 2, Petrila 2, Petrea 2, Cumpănici 2, Popa 1.

Articolul precedentIată lista cu elevii laureați la olimpiade care vor fi recompensați în bani!
Articolul următor580 de kilograme de legume fără acte de proveniență confiscate de polițiștii hușeni