Pugilista algeriană Imane Khelif, aflată în centrul unei controverse legate de eligibilitatea sa, s-a calificat sâmbătă în semifinalele categoriei 66 kg la Jocurile Olimpice. Ea a învins-o pe Anna Luca Hamori din Ungaria, asigurând astfel prima medalie a Algeriei la aceste Jocuri Olimpice, potrivit agenției de presă AFP.

Khelif, o sportivă în vârstă de 25 de ani și cu o înălțime de 1,78 m, a câștigat meciul la puncte, prin decizie unanimă, într-o arenă Villepinte plină și surescitată, sub privirile a numeroase steaguri algeriene din tribune.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021, Khelif a ajuns în sferturile de finală la categoria 63 kg, pierzând în cele din urmă în fața irlandezei Kellie Harlington.

Comitetul Internațional Olimpic (CIO) nu are îndoieli cu privire la eligibilitatea boxeriței algeriene. Ea poate participa la Jocurile Olimpice. Totuși, discuțiile au reapărut când italianca Angela Carini a cedat în primele secunde ale luptei lor din optimile de finală la Paris.

În 2023, Khelif a ajuns în semifinalele Campionatelor Mondiale de la New Delhi, dar a fost descalificată în urma testelor de eligibilitate pe criterii de gen organizate de Federația Internațională de Box (IBA), care nu este recunoscută de CIO. IBA nu a precizat natura acestor teste, negând că ar fi implicat măsurarea nivelului de testosteron.

Sursa: Newsinn

Articolul precedentECONOMIA ROMÂNIEI ÎN CREȘTERE: LOCUL 8 ÎN UE ȘI LOCUL 34 MONDIAL LA PIB REAL, CONFORM CIA