Handbalistele junioare 3 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au ieșit din tiparele sportului, obținând o victorie demnă de rugby.

Vasluiencele au învins codașa seriei, Știința Miroslava la o diferență de 64 de goluri, scor 72-8.

Practic, elevele profesoarei Maria Ostan au înscris mai mult de un gol pe minut, repriza a doua jucându-se practic la o singură poartă, marcându-se de 36 de ori în poarta ieșencelor.

În schimb, adversarele au ajuns de puține ori la poartă, marcând doar de trei ori.

Cu acest succes, LPS Vaslui termină turul pe locul 3, calificabil la turneul semifinal, având un avans de 7 puncte față de ocupanta locului 4, LPS Iași.

Etapa următoare, miercuri, 28 noiembrie, formația vasluiană va merge în fieful liderei, CSȘ Bacău.