Real Madrid s-a calificat în finala UEFA Champions League, după un meci cu final dramatic în fața celor de la Bayern Munchen, scor 2-1. După o primă repriză fără goluri, Bayern a deschis scorul în minutul 68 prin canadianul Alphonso Davies care a marcat cu un șut spectaculos.

Finalul a fost unul dramatic. Vârful madrilenilor, Joselu a întors soarta meciului și a calificării cu două goluri reușite în minutele 88 și 90+1.

La primul a profitat din plin de eroarea portarului Manuel Neuer, cel care făcuse până atunci un meci foarte bun. Partida de pe Santiago Bernabeu a avut 15 minute de prelungire iar în timpul suplimentar germanii au introdus mingea în poartă dar după fluierul arbitrului, care a semnalizat mult prea repede o posibilă poziţie de off-side.

În tur, la Munchen , Bayern și Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2.

Antrenorul madrilenilor Carlo Ancelotti s-a calificat în cea de-a şasea sa finală de Champions League, iar Real Madrid va juca pentru a 15-a Ligă a Campionilor din palmares.

Finala Champions League, sezonul 2023/2024, se va disputa între Borussia Dortmund și Real Madrid în data de 1 iunie, pe Stadionul Wembley din Londra.

Articolul precedentTransfăgărăşanul urmează să fie închis pentru „Raliul Argeşului”