BOGDAN CHIRIȚOIU: „MAI DEGRABĂ REDUCEM PERSONALUL, NU VENITURILE SALARIAȚILOR BUNI”

BOGDAN CHIRIȚOIU: „MAI DEGRABĂ REDUCEM PERSONALUL, NU VENITURILE SALARIAȚILOR BUNI”
Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, susține că varianta optimă pentru reducerea cheltuielilor publice nu este diminuarea salariilor, ci restrângerea numărului de angajați
Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, susține că varianta optimă pentru reducerea cheltuielilor publice nu este diminuarea salariilor, ci restrângerea numărului de angajați. Oficialul spune că preferă această soluție în locul afectării veniturilor celor performanți.
Chirițoiu a recunoscut că impactul primului pachet fiscal s-a resimțit direct și în propriul său buzunar. Odată cu aplicarea măsurilor, indemnizațiile din cadrul Comisiei de examinare a investițiilor străine au fost tăiate masiv.
„La mine venitul s-a redus cu mai mult de 20% deja”, a declarat Bogdan Chirițoiu, precizând că pierderea s-a produs „luna aceasta”. Potrivit lui, sumele care ajungeau anterior la peste 10.000 de lei s-au redus la doar 2.000 de lei lunar. Per total, veniturile sale au scăzut cu aproximativ o treime.
Întrebat despre efectele reducerilor de personal asupra activității instituției, Chirițoiu a fost tranșant: „Între două rele, e un rău mai mare să reduci veniturile oamenilor buni.” El consideră că instituția poate funcționa eficient chiar și cu mai puțini angajați, dacă sunt păstrați cei performanți.
Foto: Inquam Photos / George Călin
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:42 - Primul weekend cu temperaturi de vară din acest an. Noile date de la ANM-VIDEO
- 08:07 - Alertă maximă în România. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați FOTO/VIDEO
- 22:01 - Criză la pompe: stații fără motorină după ieftiniri record, apoi scumpiri bruște de până la 50 de bani pe litru
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News














