Rishi Sunak, amendat cu 100 de lire pentru că nu a purtat centura de siguranță

Rishi Sunak, amendat cu 100 de lire pentru că nu a purtat centura de siguranță
El a motivat ca și-a scos centura pentru a filma un videoclip în care vorbea despre planul bugetar.
Premierul Marii Britanii, Rishi Sunak, a fost amendat după ce s-a filmat pe bancheta din spate a limuzinei sale fără centura de siguranță. Legea engleză obligă ocupanții s-o poarte dacă există în dotarea autoturismului.
Astfel, premierul englez a fost sancționat cu 100 de lire sterline. El a motivat ca și-a scos centura pentru a filma un videoclip în care vorbea despre planul bugetar. Ulterior și-a cerut scuze pentru incident.
“A fost un moment de judecată greșită. Premierul și-a scos centura de siguranță pentru a filma un clip video. El recunoaște că a fost o greșeală și își cere scuze pentru aceasta”, au spus reprezentanții lui Rishi Sunak.Premierul UK se află la a doua sancțiune de când se află la guvernare, prima dată fiind amendat în anul 2020 când a participat în plină pandemie la petrecerea dată de Boris Johnson, deși restricțiile de la acea vreme interziceau acest tip de manifestări.
Amenda de față poate fi plătită în 28 de zile sau contestată.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
- 11:04 - Ploi torențiale și vijelii în mai multe județe
- 10:24 - Statul le-a cerut banii pe alocație înapoi, după ce le-a murit copilul!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News














