Un nou caz pozitiv de Pestă Porcină Africană la mistreţ în zona Banca

Un nou caz pozitiv de Pestă Porcină Africană la mistreţ în zona Banca
În cursul zilei de ieri, Laboratorul Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor Iași, a confirmat...
Prefectul Mircea Gologan a convocat astăzi, la solicitarea D.S.V.S.A. Vaslui, Centrul Local de Combatere a Bolilor (CLCB) – județul Vaslui, care a aprobat Planul de măsuri pentru combaterea Pestei Porcine Africane la mistreți – Fondul de Vânătoare nr. 32 Banca, județul Vaslui.
În cursul zilei de ieri, Laboratorul Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor Iași, a confirmat printr-un buletin de analiză rezultatul pozitiv în ceea ce privește detecția anticorpilor anti-virus pestă porcină africană prin ELISA pentru o femelă, de 24 luni din Fondul de vânătoare nr. 32 din zona Banca.
Imediat, în zona respectivă s-au aplicat măsurile de control specifice, stabilite prin Manualul operațional pentru Pestă Porcină Africană la mistreți și planul de măsuri specific acestei situații și se va întocmi ancheta epidemiologică.
În zona afectată sunt cuprinse următoarele fonduri de vânătoare: 32 Banca (Direcția Silvică), 40 Popeni (A.J.V.P.S. Vaslui), 12 Perieni (AVP Bourul Vaslui), 49 Băcani (A.J.V.P.S. Vaslui), 33 Șuletea (A.J.V.P.S. Vaslui), 39 Epureni (Direția Silvică), 42 Bârlad (AJVPS Vaslui), 38 Schineni (AJVPS Vaslui).
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:24 - Romprest a pierdut procesul cu Primăria sectorului 1 pentru contractul de milioane de euro
- 21:28 - UE pregătește un dialog direct cu Vladimir Putin. Bruxelles-ul se teme că ar putea fi exclus din negocierile privind Ucraina
- 21:24 - Norul de fum de la Cernobîl nu va afecta România, potrivit Ministerului Mediului
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News













