CSM FC Vaslui a fost învinsă de reprezentanta ligii a treia, Știința Miroslava, scor 1-2 (0-1).

Partida s-a disputat pe terenul sintetic din dealul Copoului ieșean, pe un teren acoperit cu zăpadă, punându-i în dificultat pe jucătorii celor două echipe.

Pregătirea fizică a jucătorilor formației antrenate de Viorel Frunză a avut un cuvânt important în economia rezultatului final, după un start care le-a aparținut aproape în totalitate acestora.

Costin a marcat în primele minute, stabilind totodată și scorul final al primei reprize.

În partea a doua, vasluienii au fost mai activi în atac, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă.

În minutul 70, Dudău a marcat golul egalizator, din pasa lui Vlăduț Mocanu.

Bucuria echipei pregătite de Cristi Ungureanu a fost de scurtă durată.

La următorul atac, Cosmin Nemțanu a profitat de o inexactitate în flancul drept al defensivei CSM-ului și a marcat golul victoriei.

A fost al doilea amical al iernii pentru CSM FC Vaslui, după cel câștigat cu scorul de 3-2, în fața puștilor U19 de la LPS Iași.