Cei aproximativ 200 de spectatori au asistat la cel mai frumos joc al vasluienilor în noua formulă, CSM Vaslui.

Leonard Bibirig le-a cerut jucătorilor să trateze cu maximă seriozitate meciul, chiar dacă a fost un simplu amical.

Acest lucru s-a văzut pe tabelă chiar din startul partidei, gazdele având un 5-0, după numai trei minute de joc, lăsând fără replică formația de primă ligă.

Sandu Iacob a încercat să suprindă Vasluiul cu o apărare avansată, om la om, însă handbaliștii lui Bibirig au știut să dejoace tactica, iar avansul pe tabelă a crescut considerabil, scor 14-6.

Oaspeții au redus diferență până la pauză, astfel că CSM Vaslui a plecat la vestiare la adăpostul celor cinci goluri peste adversari, scor 19-15.

Repriza a doua a fost la fel de plăcută, chiar dacă s-au marcat mai puține goluri.

Vasluienii au fost în prim plan, cu un Carali în poftă de joc, principalul marcator al meciului, cu șapte reușite.

Formația vasluiană obține în cele din urmă o victorie entuziasmantă, răsplătită de aplauzele fanilor, luându-și revanșa în fața focșănenilor, care în urmă cu o lună s-au impus cu scorul de 29-26.

Pentru CSM Vaslui au marcat Carali 7, Amihăesei 4, Voinea 4, Dediu 3, Polocoșer 3, Alexandru Farcaș 3, Andrei Popa 2, Hodorogea 2, Dragon 1, Poteră 1.