Handbaliștii juniori 1 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui și-au atins obiectivul, calificându-se la turneul valoare.

Vasluienii au învins LPS Iași, scor 37-28, și au profitat de penalizarea principalei contracandidate, LPS Piatra Neamț, obținând biletele pentru un loc între cele mai bune echipe din țară, cu o etapă înainte de terminarea fazei regionale.

Meciul cu LPS Iași a fost la discreția echipei antrenate de profesorul Laurențiu Cozma, mai ales în prima repriză, când vasluienii avea la pauză 12 goluri avans, scor 22-10.

Grație acestei victorii, LPS Vaslui se menține pe locul 3, cu 16 puncte, cu 3 mai multe față de LPS Roman, care în ultima etapă va evolua pe terenul liderei, CSM Bacău.

Vasluienii se vor deplasa la Piatra Neamț, într-un meci, care în urmă cu o săptămână era considerat un joc de totul sau nimic.

Articolul precedentȘcoala ”Mihail Sadoveanu” Huși și Liceul ”Mihail Kogălniceanu” Vaslui, campioane la șah