Lotul de fitness și Culturism din Vaslui s-a întors triumfător de la Campionatul Național de fitness și Culturism, etapa zonală Moldova și Bucovina 2019.

Echipa coordonată de Emilian Știrbu s-a întors cu 5 medalii, câte două de aur și argint și una de bronz.

În concurs, Vasluiul a avut opt sportivi, din care 4 au fost la prima lor participare.

Aur au obșinut Vasile Sava, care a devenit campion absolut la categoria classic pfizic, iar Răzvan Bocancea a fost cel mai bun la culturism seniori, 90 kg.

Aurina Petrea s-a clasat pe locul 2 la body fitness, senioare, obținând medalia de argint, iar Robert Scorțos, a devenit vicecampion la bb classic, juniori.

Medalia de bronz a fost obținută de Robert Ionaşcu, la categoria men’s pfizic juniori.

”Îmi felicit toți sportivii pentru munca depusă, pentru rezultate și pentru implicare. Mulțumim clubului Power Gym Vaslui pentru sprijinul acordat în pregătire. Mulțumim familiilor care ne-au fost aproape, organizatorilor, membrilor federației și tuturor celor care ne-au susținut”, a spus Emilian Știrbu.

Toți cei 8 sportivi s-au calificat în faza finala la campionatul național de fitness și Culturism Brașov din 28 septembrie.