Anunț pentru români. Ce se întâmplă cu gazele naturale care vin prin Ucraina

Anunț pentru români. Ce se întâmplă cu gazele naturale care vin prin Ucraina
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a anunțat luni că situaţia din Ucraina nu pune în pericol aprovizionarea României şi a statelor membre UE cu gaze naturale, dar că trebuie căutate soluţii pentru iarna viitoare.
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a anunțat luni că situaţia din Ucraina nu pune în pericol aprovizionarea României şi a statelor membre UE cu gaze naturale, dar că trebuie căutate soluţii pentru iarna viitoare.
Popescu a enumerat ca variante de sporire a propriilor rezerve creşterea capacităţilor de stocare şi explorarea unor rute alternative de aprovizionare. În acest sens, ministrul Energiei a precizat că România susţine parteneriatul strategic dintre UE şi Azerbaidjan, precum şi operaţionalizarea Coridorului sudic al gazelor cu includerea proiectului BRUA, potrivit news.ro.
Acesta a precizat că, în prezent, sistemele electroenergetice ale Ucrainei şi Republicii Moldova sunt decuplate de Rusia și sunt izolate și de alte sisteme energetice vecine.
”În context, statele membre UE au subliniat importanţa realizării cu prioritate a sincronizării sistemului energetic din Ucraina şi din Republica Moldova, la solicitarea expresă a României, cu cel european. În prezent, se analizează condiţiile tehnice pentru realizarea unei astfel de sincronizări de urgenţă," a afirmat Popescu.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 10:18 - 82 de persoane au murit după o explozie într-o mină de cărbune din China
- 09:09 - Răzvan Lucescu, gest deosebit în memoria tatălui său. A servit mâncare nevoiașilor la pomana de 40 de zile FOTO
- 07:54 - Bătaie în Centrul Vechi din București între români și ucraineni, după concertul lui Max Korzh. Patru reținuți
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News














