Corina Alina Corbu, noua șefă la ICCJ

corina alina corbu
Judecătoarea Corina Alina Corbu a fost validată pe 18 iulie în funcția de președinte al Înaltei Curți de Casație și Justiție. Ea este originară din județul Vaslui.
Corina Alina Corbu s-a născut la 6 august 1972 în satul Giurcani, comuna Găgești. A urmat cursurile Liceului "Emil Racoviţă" din Vaslui şi ale Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti, conform CV-ului postat pe site-ul Consiliului Superior al Magistraturii.Tatăl Alinei Corbu a fost primar în comuna Găgești.Alina Corbu a lucrat ca judecător la Judecătoria Murgeni (1998-2000) şi apoi la Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti (2000-2002). Între 2002 şi 2005 a fost judecător la Tribunalul Bucureşti, unde a ocupat funcţiile de preşedinte al Secţiei a VI-a Comercială şi preşedinte al Comisiei pentru constatarea condiţiilor de acordare a cetăţeniei Române.Din 2005 a lucrat la Consiliul Superior al Magistraturii, unde a ocupat funcţiile de director al Direcţiei resurse umane şi organizare (2005-2006) şi de secretar general, începând cu 2006.Începând cu 2010, Corina Alina Corbu a devenit judecător la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie iar din 2018 a condus, în calitate de preşedinte, Secţia de contencios administrativ şi fiscal al instanţei supreme.
Citește și:
- 16:28 - Mare atenție, români! Pericolul ascuns în spatelele trufandalelor de primăvară
- 16:24 - Întâlnire de taină între Ilie Bolojan și Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, în plină tensiune a scenei politice românești
- 16:03 - Ana Maria Păcuraru: "Ungaria închide propaganda de stat. Noi cerem doar aceeași unitate de măsură"
- 14:23 - Primăriile au demarat controale. Românii care stau la curte pot primi amenzi de până la 5.000 de lei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News










