CSM Vaslui nu a reușit să câștige amicalul cu HC Buzău, formație care i-a luat locul în prima ligă.

Handbaliștii pregătiți de Leonard Bibirig au făcut o primă repriză bună, pe care au câștigat-o cu scorul de 15-13, însă în partea a doua a rulat tot lotul, lucru vizibil pe tabelă, adversara impunându-se cu scorul de 26-22.

”A fost un joc util pentru noi. Am vrut să vedem unde ne aflăm în acest moment cu pregătirea. Am condus 50 de minute, la 20-20 am avut contraatac și aruncare de la șapte metri, pe care nu le-am fructificat. Una peste alta, a fost bine, mai ales că adversara se află într-o altă etapă de pregătire, ținând cont că va începe campionatul pe 5 septembrie”, a spus Leonard Bibirig.

Pentru CSM Vaslui a fost a doua partidă de verificare susținută în această vară, după cea de pe terenul celor de la CSM Galați, câștigată de vasluieni.

Până la debutul în Divizia A, echipa vasluiană va mai susține un test de verificare, joi, 6 septembrie, cu CSM Galați.

CSM Vaslui va debuta acasă, pe 22 septembrie, cu CNOT Brașov.