Vasluianul Ciprian Ratză Crăiniceanu și-a văzut visul împlinit. Acesta a devenit campion european la Grappling, competiția care a avut loc la Amsterdam.

Sportivul a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria No-Gi, peste 30 de ani, 80-85 kg.

Argintul a fost obținut de englezul Wesley Nunns, iar olandezul Yassine Nacro a obținut medalia de bronz.

Ciprian Crăiniceanu este stabilit în Spania de mai bine de 12 ani, unde a intrat în lumea sporturilor de contact.

La Vaslui a fost component de bază al echipei masculine de handbal, după ce junioratul l-a făcut la LPS Vaslui, sub coordonarea profesorului Laurențiu Cozma.

În Spania a devenit campion la Jiu Jitsu Brazilian și MMA în competițiile pentru amatori, devenind astfel o mândrie locală a orașului Burgos.

Articolul precedentVinerea lansărilor la Biblioteca Județeană ”Nicolae Milescu Spătarul” Vaslui
Articolul următorMuzeul „Vasile Pârvan” vă invită la recitalul vocal instrumental „Preludiul Gloriei”