Sporting Juniorul Vaslui a pierdut derby-ul cu Dinamo și primul loc în clasamentul seriei Est a Ligii Elitelor U19.

Meciul a fost plăcut pentru cei aproximativ 100 de spectatori, care au asistat la un regal de goluri.

Prima repriză a aparținut dinamoviștilor, care au stat mai bine în teren și au știut ce să facă, atunci când au avut mingea.

Deși vasluienii au dominat jocul, fazele de poartă au lipsit.

Din păcate, apărarea a fost absentă în prima parte, ceea ce le-a permis oaspeților să marcheze de patru ori, scorul pauzei fiind de 1-4, după ce Sporting a restabilit egalitatea la 1-1, prin Eduard Grigore.

Și începutul reprizei a doua a fost tot al bucureștenilor, care au mai marcat o dată, ducând scorul de 5-1.

Vasluienii s-au trezit din pumni și au revenit în joc, prin Auraș June și Mihai Andrei, prea puțin, pentru a spera măcar la un rezultat de egalitate.

S-a terminat 5-3 pentru Dinamo, care urcă pe primul loc, fiind echipa care a reușit să-l învingă pe portarul Ionuț Ailenei. Până la acest joc, formația vasluiană avea un golaveraj de invidiat, 18-0.