Actualitate· 1 min citire

Vitezoman oprit de polițiștii bârlădeni. Motivul pentru care șoferul călcase pedala de accelerație

radar_politist_15885100

radar_politist_15885100

Scris de Sergiu Badarau Publicat: 12 nov. 2018, 18:05

În municipiul Bârlad, polițiștii din cadrul Biroului Rutier, au interceptat duminică - 11 noiembrie a.c., la ora 01.00, un autoturism înmatriculat provizoriu în municipiul București, care se deplasa cu viteză ridicată pe strada Republicii.

Conducătorul autoturismului, un bărbat de 26 de ani din municipiul București, a fost testat  cu aparatul alcooltest  fiind obținută  o valoare de 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care conducătorul auto a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.În cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârşirea infracţiunii de

"conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe"

, faptă prevăzută și pedepsită de articolul 336, alineat 1 din Codul Penal.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Vaslui și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate